Očkování

Očkování patří k tomu nejlepšímu, co moderní medicína nabízí. Je to jedno z nejdůležitějších a nejúčinnějších opatření před mnoha vážnými infekčními nemocemi. U nás zajišťujeme všechna běžná i méně častá očkování, zajišťujeme také očkování pro cestovatele. Pro dospělé je očkování povinné pouze proti tetanu, všechna ostatní očkování jsou nepovinná. Jakékoliv očkování je samozřejmě možno předem zkonzultovat a poradit se.

Onemocnění, proti kterým očkujeme: tetanus, chřipka, klíšťový zánět mozku, pneumokokové infekce, žloutenky (hepatitidy), rakovina děložního čípku, spalničky, černý kašel, záškrt, plané neštovice, příušnice, pásový opar, břišní tyfus, cholera, žlutá zimnice, meningokokové infekce, vzteklina. Chřipka hlavně na podzim a v zimě, ostatní všechna kdykoliv v průběhu roku.

Očkování není třeba se obávat. Příslušná očkování jsou velmi vhodná i pro seniory, pro děti, pro chronicky nemocné, pro těhotné. Informace šířené po internetu a údajnými poškozenými očkováním jsou jen konspirační fantasmagorie nebo bludy rozumově nevyrovnaných lidí a nebo jen zkrátka obyčejné lži. Medicína - ta skutečná, založená na důkazech - je na velmi vysoké úrovni, díky ní se dožíváme nejvyššího věku v historii lidstva, běžně léčíme nemoci na které se ještě nedávno umíralo, dětská úmrtnost na infekční nemoci je díky očkování zcela minimální. Bohužel některé nemoci se znovu vracejí (např. spalničky), které již dávno mohly být vymýceny, kdyby nebylo pomatených odpůrců, kteří se chtějí vracet na úroveň do 19. století a dále. Infekční nemoc je nesrovnatelně horší než vakcína proti té nemoci, takže na místě je správně naopak obava z vážné nemoci, ne z vakcíny (se zcela raritními extrémně vzácnými vedlejšími účinky). Onemocnění, kde je přenašečem jen člověk, lze dokonce zcela vymýtit. Pro ilustraci několik příkladů. Pravé neštovice - jen ve 20. století zabily až 500 milionů lidí, organizovaný boj WHO (Světovou zdravotnickou organizací) proti nim pomocí očkování začal od roku 1959, zcela vymýceny pak byly po celém světě v roce 1978. Dětská obrna - od roku 1988 se očkuje, v Evropě vymýcena v roce 2002, žijí již jen lidé s následky, očkované děti již tuto nemoc nemají. Tetanus - další častá smrtelná vážná nemoc, kolem 50% nakažených zemře, povinně se v ČR očkuje a od té doby přes 20 let nikdo očkovaný nezemřel. Chřipka - desetimilóny mrtvých ve 20. století. Aktuálně v ČR chřipka za rok zabije 3x více lidí než zemře lidí na silnicích, přesto ve zprávách každý den ukazují autonehody, ale už tam neukazují ty mnohem častěji mrtvé na chřipku... Ano, i očkovaný proti chřipce může onemocnět, ale bude to probíhat mírněji, na chřipku nezemře nebo nebude mít vážnější komplikace. A také nebude šířit nemoc dále kolem sebe. "Nechal se očkovat proti chřipce a pak stejně onemocněl" - očkování proti chřipce chrání proti chřipce, samozřejmě ne proti dalším běžným virům nebo bakteriím.

Bohužel se vyskytují i někteří lékaři, kteří jsou proti očkování. Je to z důvodu, protože té složité medicíně nerozumí, jen se mechanicky něco naučili, ale ve skutečnosti to nechápou. A pak se "najdou" v nějakém jednoduchém laickém nebo nesmyslném vysvětlení a mají najednou pocit, že to konečně pochopili a začnou (bohužel i tito lékaři) věřit nevědeckým blábolům a nesmyslům... U nás v naší ordinaci medicínu provozujeme na moderní úrovni 21. století, stále se vzděláváme, rozvíjíme služby pro pacienty, snažíme se poskytovat to nejlepší. Očkování patří neoddělitelně k tomu.

Seznam zemí a doporučená očkování